logo

Bielsko-Biała jest miastem znajdującym się w południowej Polsce, na Górnym Śląsku. Niedaleko rozciągają się pasma Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego. Miasto powstało formalnie w 1951 roku jako połączenie należącego do Śląska Cieszyńskiego Bielska, a także małopolskiej miejscowości Biała. Aktualnie mieszka tam około 174 tysięcy osób. To miasto chętnie wybierane przez turystów chcących pozwiedzać góry i uprawiać sporty, ale również ma wiele innych atrakcji – zarówno sporo dla swoich mieszkańców, jak i dla przyjezdnych!

Początki Bielska-Białej i miasto dzisiaj

Jak zostało wskazane, połączone miasto funkcjonuje od 1951 roku. Złożyło się na nie Bielsko, które swoje początki ma już w XIII wieku, które znane było głównie z ceramiki, sukiennictwa oraz handlu, a także Biała – miejscowość XVI-wieczna, w której dynamicznie rozwijało się tkactwo. Na tych terenach przez wiele lat wspólnie żyli Polacy, Żydzi i Niemcy, dlatego różnorodność etniczna i religijna była tu powszechna, co zostało przerwane przez II wojnę światową. Aktualnie Bielsko-Biała to jedno z najlepiej rozwiniętych gospodarczo miast w Polsce, które do 1998 roku było stolicą województwa bielskiego.

Atrakcje i zabytki Bielska-Białej

W mieście na odwiedzających czeka wiele interesujących zabudowań. Głównie warto zwrócić uwagę na Stare Miasto z jego zabytkowymi kamieniczkami – układ urbanistyczny zachował się z okresu średniowiecza. Warto zobaczyć zamek książąt Sułkowskich pochodzący z XIII wieku, gdzie rezydowali Piastowie cieszyńscy, a teraz mieści się Muzeum Historyczne. Bielski Syjon, czyli kościół ewangelicki pod wezwaniem Zbawiciela, pomnik Marcina Lutra, gmach Wyższej Szkoły Administracji, Stary Cmentarz Ewangelicki i wiele innych zabudowań to także ważne punkty na mapie miasta. Warto też przespacerować się grodziskiem w Starym Bielsku, zobaczyć katedrę św. Mikołaja, która pierwotnie pochodzi z XVI wieku, neogotycki Kościół Zbawiciela czy Dwór Lipnicki – zabytków jest mnóstwo! Dodatkowo na odwiedzających miasto czekają szlaki turystyczne, szlaki narciarskie, szlaki rowerowe, dlatego dla szukających aktywnego wypoczynku też znajdzie się coś ciekawego!

Powrót do góry
facebook